Objawy - kwas-foliowy-a-ciaza

Kwas foliowy

objawy.org.pl
kwas foliowy a ciąża


Kiedy kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży, z reguły otrzymuje całą masę rad i wskazówek od swojego otoczenia na temat tego, jak powinna się odżywiać, czego unikać, co służy dziecku i jej samej, a co jest bezwzględnie przeciwwskazane. Porady te pochodzą najczęściej od troskliwych członków rodziny, znajomych oraz sąsiadów i  mogą wywołać w głowie przyszłej mamy niemałe zamieszanie. Jak odnaleźć się w gąszczu przykazań żywieniowych, co brać pod uwagę i o co szczególnie zadbać? Ginekolog i położna opiekująca się ciężarną powinni wyczerpująco odpowiedzieć na pytania o odpowiednie żywienie i suplementację, często jednak jest to temat pomijany w gabinecie lekarskim

Odżywianie w ciąży


ciąża to szczególny okres w życiu kobiety. Poza swoim organizmem staje się ona bezpośrednio odpowiedzialna za istotę, którą nosi w swoim wnętrzu. Mało tego, istota ta jest szczególnie wrażliwa na niektóre substancje, rozwija się szybko i gwałtownie, dlatego potrzebuje pełnowartościowego pożywienia zawierającego niezbędne składniki odżywcze. Nie oznacza to jednak, że dieta w ciąży to proste „jedzenie za dwoje”. Należy wziąć poprawkę na to, że dziecko jest bardzo niewielkie, dodatkowe kalorie zaś w przeważającej większości spożytkowane są na intensywne zmiany w metabolizmie i funkcjonowaniu organizmu mamy- ciąża to duże obciążenie dla niego. Dieta w ciąży powinna uwzględniać około 500-700 kalorii więcej na dzień. Nadmiar kaloryczny nie jest pożądany- zbyt duże przybranie na wadze podczas ciąży nie jest korzystne dla dziecka, a może też utrudnić przebieg porodu. Należy spożywać produkty pochodzące z jak najbardziej naturalnych źródeł, spożywać dużo owoców i warzyw, nabiału oraz chudego mięsa. Ważna jest regularność posiłków oraz unikanie przypadkowego jedzenia. Bezwzględnie przeciwwskazane jest picie alkoholu, nawet w najmniejszych ilościach.

Kwas foliowy a ciąża

Okres ciąży to również czas, kiedy poza prawidłowym odżywianiem konieczne jest dostarczenie pewnych składników z zewnątrz, w postaci doustnej suplementacji. Najważniejszym z tych składników jest kwas foliowy. Temat kwas foliowy a ciąża przewija się stale na konferencjach pediatrycznych i zjazdach naukowych na całym świecie. Na przełomie lat zmodyfikowanie nieco zalecaną dawkę i okres przyjmowania kwasu. Obecnie poleca się przyjmowanie tej suplementacji już kobietom starającym się o dziecko, na kilka miesięcy przed zapłodnieniem. Jeżeli przed ciążą poziom kwasu foliowego w organizmie kobiety będzie wystarczający, zapobiega to jeszcze lepiej powstaniu ciężkich wad układu nerwowego u płodu i sprzyja jego lepszemu rozwojowi. Ponieważ niedobór kwasu foliowego jest bardzo częstym deficytem żywieniowym w naszej populacji, wskazania te wydają się jak najbardziej uzasadnione. Jeśli ciąża była nieplanowana (a ma to miejsce w przeważającej większości ciąż) przyjmowanie kwasu foliowego jest wskazane od pierwszych dni poprzez pierwszy trymestr ciąży. Dzienna dawka kwasu foliowego chroniąca przed zaburzeniami rozwoju dziecka to 0,4 mg. Większą dawkę  (około 5 mg) poleca się kobietom, które urodziły już jedno dziecko z wadą cewy nerwowej.


Pozostałe tematy: