Objawy - kwas-foliowy-a-ciaza

Kwas foliowy

objawy.org.pl
kwas foliowy a ciąża

 

kwas foliowy – nazywany też witaminą B9, folanem, folacyną to substancja o jasnożółtym zabarwieniu, rozpuszczalna w wodzie. Jest przyswajalny przez organizm i niezbędny do prawidłowego funkcjonowania.

W okresie ciąży i w czasie, gdy ciąża jest planowana, lekarze zalecają kobietom spożywanie kwasu foliowego, a ponieważ eliminuje się on z codziennych pokarmów lub występuje w nich w niedostatecznych ilościach, proponują tabletki zawierające dany składnik, dodatkowo wzbogacone witaminami. Radzą nawet, by przyjmować kwas foliowy w trakcie współżycia płciowego, ponieważ akt seksualny może się skończyć poczęciem. Witamina B9 zabezpiecza płód przed wadami wrodzonymi. W ciągu 36 godzin od momentu zapłodnienia jajo ulega kolejnym podziałom (bierze w nich udział też kwas foliowy): stopniowo tworzą się narządy wewnętrzne, w trzecim tygodniu ciąży uwidaczniają się fragmenty układu nerwowego – cewa nerwowa: kręgosłup, mózg. Czasem, nim kobieta zdąży się zorientować, że jest w ciąży, płód ma już zaczątki prawie wszystkich narządów, dlatego tak ważne jest wczesne dawkowanie kwasu foliowego. Jego niedobór może grozić wadami cewy nerwowej i wadami płodu, w tym także przyczyniać się do kalectwa dziecka i mówimy wtedy o ciąży zagrożonej.


Wady cewy nerwowej to:

  • rozszczep kręgosłupa (deformacja części kręgosłupa, niekiedy także kończyn),
  • bezmózgowie (brak mózgu lub zaznaczona tylko jego szczątkowa obecność),
  • przepuklina oponowa (wypukłości lub ubytki w obrębie niezrośniętych kręgów i czaszki, niekiedy z występowaniem wodogłowia.

Zapotrzebowanie kaloryczne kobiet w ciąży jest większe, również w zakresie dostarczanych witamin i minerałów. dieta ciężarnej nie zawsze jest odpowiednia i bogata w składniki odżywcze, dlatego lekarze zapisują przyszłym mamom preparaty witaminowe i kwas foliowy aktywujący podział komórek i korzystnie oddziałujący na poprawne formowanie się i funkcjonowanie układu nerwowego a w efekcie, prawidłowy rozwój płodu.  W Polsce wady cewy nerwowej stwierdza się u dwojga, trojga dzieci na tysiąc urodzeń. Od 1998 roku funkcjonuje w naszym kraju specjalny program (Program Profilaktyki Pierwotnej Wad Cewy Nerwowej), którego celem jest uświadamianie kobiet - wpajanie im zasad właściwego odżywiania, z uwzględnieniem diety bogatej w kwas foliowy. Program ma przeciwdziałać i zapobiegać powstawaniu wad rozwojowych w okresie płodowym.


Pozostałe tematy: